Niewydolność nerek jest schorzeniem zagrażającym nie tylko zdrowiu, ale także życiu człowieka. Istnieje wiele objawów świadczących o tym, że nasze nerki niekoniecznie wywiązują się ze swych podstawowych funkcji. Zaniedbanie tego typu objawów może rodzić bardzo poważne i niebezpieczne konsekwencje. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy najpopularniejsze objawy świadczące o tytułowym schorzeniu oraz zastanowimy się nad możliwymi sposobami leczenia.
Cichy i powolny rozwój
Zanim jednak stworzymy listę popularnych objawów, warto wcześniej opowiedzieć o samym schorzeniu. A zatem niewydolność nerek najczęściej w początkowym stadium rozwoju nie daje o sobie znać. Przez długi czas tytułowe schorzenie rozwija się w sposób bezobjawowy i jest tym bardziej niebezpieczne. Wyróżniamy dwa podstawowe warianty dolegliwości – niewydolność przewlekłą oraz ostrą. Drugi z wariantów wbrew nazewnictwu jest korzystniejszy dla naszego zdrowia, bowiem przebieg objawów jest w tym przypadku bardziej gwałtowny, a co za tym idzie – skutki schorzenia są odwracalne. Przewlekła niewydolność nerek jest z kolei postępującym procesem, którego nie da się odwrócić w dobie współczesnej medycyny. Efekt? Nieuchronna utrata funkcji nerek.
Mechanizm napędowy
Można rzec, że nerki stanowią mechanizm napędowy dla naszego organizmu, bowiem ich prawidłowe działanie zapewnia optymalne warunki pracy narządów pozostałych. Z tej racji podstawowym wskaźnikiem ich pracy jest tzw. wydolność. Jeśli mowa o tytułowej niewydolności, należy podkreślić, że w takim przypadku dochodzi do niedostatniego oczyszczenia krwi, a w konsekwencji braku możliwości usunięcia wody. To z kolei prowadzi do wzrostu stężenia produktów przemiany materii i toksyn, co kończy się tzw. przewodnieniem. W tym momencie nerki zatracają swoje funkcje regulacyjne, a mówiąc wprost – funkcje wszelkich narządów stają się niewydolne.
Sprawadź też:
• https://www.allecco.pl/urobon-60-kapsulek.html
• https://www.allecco.pl/apo-uro-plus-30-kaps.html
Objawy niewydolności nerek
Do podstawowych objawów niewydolności nerek zaliczamy biegunkę, wymioty oraz krwotoki z przewodu pokarmowego, choć są to najczęściej objawy świadczące o ostrym typie niewydolności. W momencie rozwoju schorzenia mogą nas spotkać problemy z oddawaniem moczu, obrzęki rąk oraz nóg, a także szybkie zwiększenie masy ciała na skutek zatrzymania wody w organizmie.
W przypadku wariantu przewlekłego do najpopularniejszych objawów zaliczamy chwiejny poziom ciśnienia tętniczego, wzmożone pragnienie, nader częste oddawanie moczu, bóle głowy, zaburzenia widzenia, swąd skóry, a także problemy z oddychaniem.
Natychmiast idź do lekarza!
Zaobserwowanie wyżej wymienionych objawów powinno poskutkować natychmiastową wizytą u lekarza, który zleci serię stosowych badań. Im wcześniej podejmiemy leczenie, tym większa szansa na zahamowania rozwoju schorzenia. Do typowych badań zlecanych w takim momencie przez lekarza należy urografia, scyntygrafia oraz USG.