mieso
Zdrowie

Najczęstsze objawy niewydolności nerek

Niewydolność nerek jest schorzeniem zagrażającym nie tylko zdrowiu, ale także życiu człowieka. Istnieje wiele objawów świadczących o tym, że nasze nerki niekoniecznie wywiązują się ze swych podstawowych funkcji. Zaniedbanie tego typu objawów może rodzić bardzo poważne i niebezpieczne konsekwencje. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy najpopularniejsze objawy świadczące o tytułowym schorzeniu oraz zastanowimy się nad możliwymi sposobami leczenia.

Cichy i powolny rozwój

Zanim jednak stworzymy listę popularnych objawów, warto wcześniej opowiedzieć o samym schorzeniu. A zatem niewydolność nerek najczęściej w początkowym stadium rozwoju nie daje o sobie znać. Przez długi czas tytułowe schorzenie rozwija się w sposób bezobjawowy i jest tym bardziej niebezpieczne. Wyróżniamy dwa podstawowe warianty dolegliwości – niewydolność przewlekłą oraz ostrą. Drugi z wariantów wbrew nazewnictwu jest korzystniejszy dla naszego zdrowia, bowiem przebieg objawów jest w tym przypadku bardziej gwałtowny, a co za tym idzie – skutki schorzenia są odwracalne. Przewlekła niewydolność nerek jest z kolei postępującym procesem, którego nie da się odwrócić w dobie współczesnej medycyny. Efekt? Nieuchronna utrata funkcji nerek.

komorka

Mechanizm napędowy

Można rzec, że nerki stanowią mechanizm napędowy dla naszego organizmu, bowiem ich prawidłowe działanie zapewnia optymalne warunki pracy narządów pozostałych. Z tej racji podstawowym wskaźnikiem ich pracy jest tzw. wydolność. Jeśli mowa o tytułowej niewydolności, należy podkreślić, że w takim przypadku dochodzi do niedostatniego oczyszczenia krwi, a w konsekwencji braku możliwości usunięcia wody. To z kolei prowadzi do wzrostu stężenia produktów przemiany materii i toksyn, co kończy się tzw. przewodnieniem. W tym momencie nerki zatracają swoje funkcje regulacyjne, a mówiąc wprost – funkcje wszelkich narządów stają się niewydolne.

Sprawadź też:

https://www.allecco.pl/urobon-60-kapsulek.html
https://www.allecco.pl/apo-uro-plus-30-kaps.html

Objawy niewydolności nerek

Do podstawowych objawów niewydolności nerek zaliczamy biegunkę, wymioty oraz krwotoki z przewodu pokarmowego, choć są to najczęściej objawy świadczące o ostrym typie niewydolności. W momencie rozwoju schorzenia mogą nas spotkać problemy z oddawaniem moczu, obrzęki rąk oraz nóg, a także szybkie zwiększenie masy ciała na skutek zatrzymania wody w organizmie.

lisc

W przypadku wariantu przewlekłego do najpopularniejszych objawów zaliczamy chwiejny poziom ciśnienia tętniczego, wzmożone pragnienie, nader częste oddawanie moczu, bóle głowy, zaburzenia widzenia, swąd skóry, a także problemy z oddychaniem.

Natychmiast idź do lekarza!

Zaobserwowanie wyżej wymienionych objawów powinno poskutkować natychmiastową wizytą u lekarza, który zleci serię stosowych badań. Im wcześniej podejmiemy leczenie, tym większa szansa na zahamowania rozwoju schorzenia. Do typowych badań zlecanych w takim momencie przez lekarza należy urografia, scyntygrafia oraz USG.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *