Zdrowie

Jak zapobiegać zakażeniom układu moczowego?

Infekcja układu moczowego to często występujące schorzenie, jakie dotyka zwłaszcza kobiet po 50. roku życia. Dolegliwości tej sprzyja sezon jesienno-zimowy oraz zimowo-wiosenny. W większości przypadków problem ten jest krótkotrwały i nie wymaga interwencji medycznej. Czasami jednak zakażenia mogą nawracać, wtenczas należy podjąć ukierunkowane leczenie.

Czym jest infekcja układu moczowego?

Zakażenie układu moczowego (https://www.apteka-rozana.eu/uklad-moczowy-i-plciowy.html) definiowane jest jako infekcja bakteryjna dróg moczowych. Jeżeli dotyczy ona dolnej ich części nazywa się to zapaleniem pęcherza moczowego, z kolei jeśli zakażenie obejmuje górny odcinek układu moczowego, mówi się o odmiedniczkowym zapaleniu nerek. Wyróżnia się jeszcze zapalenie cewki moczowej, które objawia się bólem tej końcowej części układu. Do symptomów infekcji pęcherza moczowego zalicza się głównie częstomocz lub parcie na pęcherz, natomiast w przypadku zakażenia górnych dróg moczowych pojawia się jeszcze gorączka i ból brzucha.

Naturalne sposoby zapobiegania infekcjom dróg moczowych

Dbałość o zdrowy układ moczowy powinna być ważna dla każdego. Wśród wszystkich sposobów przeciwdziałania jego zakażeniom, najważniejszym jest właściwa higiena codzienna. Duże znaczenie mają również dostępne w aptece preparaty ziołowe, wykazujące działanie przeciwbakteryjne, wpływające na zwiększone oddawanie moczu lub regulujące motorykę dróg moczowych. Zalicza się do nich m.in: liść brzozy, korzeń pietruszki, ziele nawłoci, świeży czosnek oraz liść mącznicy lekarskiej. W profilaktyce infekcji układu moczowego zalecane jest ponadto włączenie do codziennej diety owoców żurawiny. Obecne w nich związki roślinne ograniczają namnażanie się bakterii E. coli w obrębie dróg moczowych, nie eliminując przy tym pożytecznych mikroorganizmów zasiedlających jelita. Dzięki temu skrócony zostaje okres choroby i zmniejszone jest ryzyko nawrotu infekcji.

Warto sprawdzić: https://mistralsport.pl/rowery/rowery-crossowe.html

Leczenie infekcji dróg moczowych

Kiedy działania profilaktyczne okażą się niewystarczające, konieczne będzie leczenie farmakologiczne. Należy wówczas skonsultować się z lekarzem, który może zaordynować np. furazydynę, fosfomycynę , czy kotrimoksazol. W sytuacji, gdy układ moczowy wykazuje tendencje do częstych zakażeń nieunikniona będzie dłuższa terapia antybiotykowa.

Przy współpracy: https://www.apteka-rozana.eu/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *