leki-przeciwbolowe-tabletki
Zdrowie

Ibuprofen – co działa na plus a czego się wystrzegać?

To środek, który stanowi substancję składową w bardzo wielu lekach z grupy tzw. przeciwbólowych bez recepty. Bardzo często sięga się po niego, gdy bolą zęby, głowa czy występuje uczucie tak zwanego łamania w kościach.

To łamanie, niestety prowadzi do też częstego sięgania po leki. Przyjrzyjmy się ibuprofenowi z bliska – co warto o nim wiedzieć? Przede wszystkim to, że mamy tu do czynienia z działaniem o charakterze przeciwgorączkowym, przeciwzapalnym i uśmierzającym ból rzecz jasna. Hamuje zlepianie płytek krwi, chociaż w tym zakresie lepiej działa aspiryna, jak popularnie nazywa się kwas acetylosalicylowy. Środki zawierające w składzie ibuprofen to jedne z najczęstszych, zaliczanych do grupy leków, które można swobodnie zakupić bez potrzeby okazywania recepty. Ibuprofen działa przede wszystkim w taki sposób, ze odpowiada za hamowanie syntezy prostaglandyn, czyli takich przekaźników, które odpowiedzialne są za pobudzenie w bólowych receptorach. Dodatkowo jeszcze, przekaźniki te odpowiadają za występowanie stanów gorączkowych oraz różnego rodzaju obrzęków, wyjaśnia farmaceuta z aptekapomocna24.pl.

Poprzez redukcję poziomu wytwarzania prostaglandyn, ibuprofen sprawia, że odczuwanie bólu ma zmniejszony poziom. Redukuje to też właśnie występującą gorączkę, stabilizując temperaturę, a także zmniejsza się odczuwanie bólowych dolegliwości. Powiedzmy sobie teraz konkretnie jakie są konteksty stosowania dla ibuprofenu. Otóż, używa się ich przede wszystkim do uśmierzania bólów, które mają różnorodne podłoże. To też bardzo dobry sposób jeśli chodzi o łagodzenie przykrych skutków grypy oraz przeziębienia. Dodatkowo to szansa na obniżenie występującej gorączki.

Warto też powiedzieć o schodzeniach dotyczących tkanki łącznej oraz narządów ruchu. Tu wymieńmy takie choroby jak zapalenie stawów o podłożu reumatoidalnym, wielostawowe zapalenie przewlekłe. Zawsze warto przy bólach o większej intensywności, czy to sięgając po ibuprofen czy jakikolwiek inny popularny lek, zapewnić sobie konsultację z lekarzem. Bo to, że nie jest potrzebna recepta by taki lek kupić, nie znaczy jeszcze, że ibuprofen można zażywać jak miętówki. A niestety właśnie, niektóre osoby tak robią, co potem będzie się wiązało z ryzykiem występowania bardzo przykrych, naprawdę nieprzyjemnych skutków, warto w sposób świadomy przejść zatem do konkretnego rozwiązania, które będzie w stanie pomóc nam dawkować i korzystać z ibuprofenu w sposób bezpieczny, niepowodujący większego zagorzenia dla naszego stanu zdrowotnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *