rozne-ziola-dziurawiec
Zdrowie

Dziurawiec na załatanie problemów zdrowotnych

W dobie niezliczonej ilości wyrobów farmaceutycznych często chorzy wracają do naturalnych źródeł, by odzyskać zdrowie. Tabletki, syropy, globulki, maści itp. poprzez swój skład i formę ich podawania nie zawsze są w 100% pomocne. Rozwiązując jeden problem mogą wywołać inny. Najlepszym tego dowodem jest niekończąca się liczba skutków ubocznych wymienionych w ulotce danego leku. Zatem dlaczego warto odstawić to, co szkodliwe i zastąpić medycyną naturalną? Jednym z popularnych ziół polecanych przez znachorów jest dziurawiec, który swoimi właściwościami jest w stanie rozwiązać wiele problemów zdrowotnych. Jedynym warunkiem, aby je uzyskać jest systematyczność w piciu naparu.

Dziurawiec – charakterystyka

Roślina ta kryjąca się też pod nazwą ziela świętojańskiego rośnie na łąkach, polanach, zaroślach, skrajach lasów i zboczach. Jest wieloletnia i potrafi urosnąć nawet do 70 cm wysokości. Na strukturze liścia można dostrzec niewielkie otwory, będące zbiorniczkami na olejek lotny. Jak rozpoznać dziurawca? Przede wszystkim należy się za nim rozglądać od czerwca do września. Kwiaty mają kolor żółci i mają pięć płatków. Najlepszym etapem ich zbierania jest okres kwitnięcia, a osuszane są w przewiewnym i zaciemnionym miejscu. Dzięki składowi dziurawca może on działać wielotorowo. Można w nim znaleźć takie substancje, jak hypercyna, rutyna, hyperozyd, kwercetyn, pektyna, cholina, witamina A i C, sole mineralne, cukier, olejki eteryczne, kwasy organiczne i żywica.

Właściwości oraz zastosowanie

Jednym z działań rośliny jest leczenie żołądka i dróg żółciowych. Często dziurawca wykorzystuje się przy pierwszych symptomach zastoju żółci w pęcherzyku żółciowym, stanu zapalnego dróg żółciowych, kamicy żółciowej, czy osłabienia pracy wątroby. Działa on również w chorobach błony śluzowej jelit i żołądka. Dziurawiec swoje zbawienne działanie ukazuje w leczeniu depresji. Ma on właściwości uspakajające, dlatego pomaga przejść przez stany wyczerpania nerwowego i zaburzenia równowagi nerwowej. Dzieciom borykającym się z problemem leków nocnych i moczenia również można podawać napar, aby pozbyć się problemu. W przypadku bielactwa, dziurawiec hamuje zanik pigmentu skóry. Można przyjmować herbatę doustnie, lub nacierać olejkiem dotknięte chorobą miejsca. Kolejną z właściwości dziurawca jest wspomaganie gojenia ran, odmrożeń, oparzeń i działając antyseptycznie regeneruje urazy błon śluzowych i skóry. Odwarem można smarować miejsca dotknięte trądzikiem, wrzodami, czy ropniami.

Dziurawiec można nabyć np. tutaj:

Zanim jednak zaczniemy leczyć się na własną rękę należy z rozwagą upewnić się, że nie mamy predyspozycji do nieprzyjmowania dziurawca. Nie ma preparatów idealnych- każdy ma swoje skutki uboczne determinowane indywidualną kondycją organizmu. Jednak wciąż dziurawiec ma mniej wad niż jakikolwiek lek w formie tabletki. Należy odpuścić sobie dziurawca jeśli przechodzimy terapię interferonową, indynawirową i chemioterapię, To samo dotyczy nosicieli wirusa HIV, lub kobiet przyjmujących doustnie określone tabletki antykoncepcyjne. Pamiętajmy, aby konsultować się z lekarzem, lub farmaceutą odnośnie warunków przyjmowania dziurawca, i czy nie wyklucza się go przy przyjmowaniu innych leków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *