Zdrowie

Chorzy leżący – odpowiednie karmienie

Rodziny osób, które przez swój stan zdrowia zmuszone są pozostawać w łóżku, często decydują się na opiekę nad bliskimi w domu. W otoczeniu najbliższych spędza się czas przyjemniej niż w szpitalu. Samopoczucie zaś wpływa bezpośrednio na stan zdrowia, dlatego opieka rodziny jest bardzo ważna. Chorzy przebywający w domach mogą oczywiście liczyć na wsparcie służb zdrowia i wizyty pielęgniarek. Czynności takie jak karmienie chorego są jednak zazwyczaj wykonywane przez członków rodziny. Wiele osób pyta więc o zalecenia żywieniowe dla chorych leżących.

Zastosowanie właściwej diety

Wielu chorych posiada ustalone przez lekarza wytyczne dotyczące diety. Jednak nawet przy listach rzeczy zalecanych i zabronionych, warto jest nauczyć się odpowiednio komponować posiłki. W przypadku osób leżących, wyjątkowo ważna jest lekkostrawność potraw. W związku z tym zaleca się podawanie jedzenia lekkiego, które nie jest smażone. Najlepiej sprawdzają się posiłki gotowane i przyrządzane na parze. Należy unikać produktów wzdymających, takich jak warzywa strączkowe.

Dieta osoby z problemami zdrowotnymi powinna przede wszystkim zapewniać odpowiednią ilość potrzebnych witamin i składników pokarmowych. Zapotrzebowanie kaloryczne leżących pacjentów nie jest wysokie, nie powinno jednak zawierać mniej niż 1800 – 2000 kcal. Szczególną uwagę należy przywiązać do odpowiedniej podaży białka. W przypadku osób, które rzadko wychodzą na świeże powietrze, nie można zapomnieć o dostarczeniu odpowiedniej ilości witaminy D. Wszystkie składniki, z których komponowane są posiłki muszą być dobrej jakości. Zaleca się unikania tłuszczu zwierzęcego.

Polecamy: https://www.ekomaluch.pl/zul_m_Kosmetyki-naturalne_Kosmetyki-dla-doroslych-1394.html

Apetyt jest ważny

Osoby opiekujące się chorymi często koncentrują się na tym, aby jedzenie było jak najzdrowsze. Należy jednak pamiętać, że karmienie chorego musi odpowiadać jego apetytowi. Warto więc postarać się, aby posiłki podawane były w sposób estetyczny i zachęcający do spożycia. Koniecznym jest uwzględnienie różnorodności smaków i preferencji żywieniowych osoby leżącej. W innym razie można doprowadzić do utraty chęci jedzenia.

Przy współpracy: https://damy-rade.info/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *