Biała herbata jest bardzo popularna, zwłaszcza wśród osób, które nie lubią goryczy herbaty czarnej. To napar, który można pić nawet wieczorem, ponieważ nie zawiera on pobudzającej teiny. Ta działa podobnie jak kofeina i może podnosić ciśnienie krwi. Dodatkowo nie jest wskazana dla osób, które mają niewyregulowane ciśnienie, a także cierpią z powodu miażdżycy.
Biała herbata – właściwości
Podobnie jak zielona herbata, biała herbata jest odpowiednia dla osób, które chcą pozbyć się nadmiaru toksyn z organizmu. Jest lekka i przede wszystkim nie ma goryczy. Stosuje się ją w bólach napięciowych, a także przy osteoporozie lub zapaleniu stawów. Poprawia koncentrację, a także podwyższa poziom dobrego cholesterolu. Jest odpowiednia przy stresie oraz w trakcie dużego wysiłku umysłowego. To lekki napar, który można pić na zimno oraz na ciepło. Świetnie smakuje z niewielką ilością cukru lub z cytryną. Ma jednak delikatny smak, dlatego nie trzeba jej słodzić. Będzie więc świetna dla osób, które odchudzają się i nie chcą słodzić herbaty.
Czemu warto pić białą herbatę?
Biała herbata jest bardzo smaczna, a przede wszystkim zdrowsza. Można pić ją przed wysiłkiem fizycznym, a także w trakcie upałów. Idealna jest również w momencie, kiedy czujemy napięcie mięśniowe, a także silny stres. Jest delikatna dla żołądka i odpowiednia przy zgadze i refluksie. Można ją stosować zamiast kawy, która może podrażniać żołądek. Napar z tej herbaty jest delikatny dla żołądka.
Skąd pochodzi biała herbata?
Biała herbata pai mu tan pochodzi z regionu Yunnan w Chinach. Nazwa oznacza białą piwonię – pączek i pierwsze listki herbaty są zbierane wczesną wiosną, kiedy roślina nie jest jeszcze rozwinięta. Dzięki temu napa jest bardzo delikatna. Co ważne ma kwiatowy aromat, a także jest bardzo wydajna – liście można parzyć aż pięciokrotnie, dzięki temu z jednej porcji stworzymy cały dzbanek pysznego napoju.
Przygotowanie herbaty jest bardzo proste – wystarczy jedną łyżeczkę zalać wodą. Musi być ona lekko ciepła, ale nie wrząca – powinna mieć do 70 stopni Celsjusza. Najlepiej jest odczekać około 6 minut od zagotowania wody, by lekko przestygła. Herbata parzy się od 4 do 6 minut. Kiedy będzie już zaparzona warto oddzielić liście od wody. Do zaparzania takiej herbaty przydaje się specjalny zaparzacz elektryczny lub sitko na zaparzone liście. Są one odpowiednie jako maseczka na twarz, ponieważ herbata biała działa antyoksydacyjne i przeciwdziała zmarszczkom. Wiele osób robi z niej także ziołową kąpiel, idealną na podrażnioną i suchą skórę.